Consultants

AIDGC Member consultants have met entrance requirements that include formal competency assessment and satisfying the AIDGC Board of an appropriate background of competence in the storage, handling and use of those classes/divisions of dangerous goods which are listed in the membership register below.

Whether for once-off advice or for ongoing projects, dangerous goods consultants can work with you to determine all the specific characteristics and requirements of your site, from storage and transport to staff training - everything you need to make your workplace compliant and safe.

They can also bring you up to date with all the relevant laws and practices and then keep you informed as things change.

Find a qualified consultant to suit your requirements

Use the search box to search keyword, name or location.  Map view lets you see what consultants are near your sites.

  • List View
  • Map View
Loading...
Classes LPG 2 3 4 5.1 5.2 6.1 8 9 Transport Hazardous Area
Classification
Barry Eadie
  Como
Renton Parker
  Camperdown
Imran Shaik
  Baulkham Hills
Eric Strautins
  Port Botany
Please note: This member does not consult to Industry
Robyn Hogan
  Huntleys Cove
Please note: This member does not consult to Industry
Robert Langton
  Yatala
Daniel Martin
  Ashburton North
Please note: This member does not consult to Industry
David Moore
  Baulkham Hills
Peter Vitali
  ESSENDON FIELDS
Philip Kemm
  Doncaster East
Michele Stromquist
  Parramatta
Please note: This member does not consult to Industry
Tendai Mapondera
  Perth
Rolando Ferreira
  Soldiers Point
Peter Mauger
  Newton
Anthony Gardiner
  Forest Lodge
Kevin Blackie
  BRISBANE
Bronwyn Buck
  Melbourne
Andrew Battye
  Baulkham Hills
Please note: This member does not consult to Industry
Jorge Chaparro
  Melbourne
Sam Khoury
  Padstow
Philip Turner
  ASHFIELD
Steven Robins
  Carrington
Please note: This member does not consult to Industry
Richard Benbow
  North Parramatta
Alana Craven
  Doncaster East
Barry Bone
  Penrith
Delene Kock
  Fortitude Valley
Christopher Flannery
  PADSTOW
Nick Stylianou
  Melbourne
Fadi Alzubaidi
  Reservoir
Larry Platt
  Mayfield
Sean Page
  Fremantle WA
Colin Gabriel
  Mayfield West
Dave Ingham
  Sydney South
Please note: This member does not consult to Industry
Laurentiu Zamfirescu
  West Perth
Ben Phillips
  Melbourne
Michael Jarvin
  Double Bay
Raghu Raman
  Sydney
Neil Taylor
  Prestons
Paul Harrison
  Merewether
Richard Greenwood
  Malvern East
Leonard Gawecki
  Sydney
Keith Sharp
  Fortitude Valley
Phillip McKiernan
  Newcastle Region
Domenic DiBiasi
  Wareemba
Steven Sylvester
  Cherrybrook
Carol Britton
  Mount St Thomas
Tim Nightingale
  North Ryde
Stephen Turner
  Oatley
Mel Manderson
  Bundaberg
Tim Dean
  Fortitude Valley
Scott Young
  Lane Cove
Marco Buttini
  Coorparoo
Brett McPhee
  Moss Vale
Daniel Lay
  Baulkham Hills
Andrew Last
  South Penrith
Clark Gormley
  Merewether
William Callan
  Lane Cove
William Ray
  Mount Eliza
Ross Underwood
  Breakfast Point
John Baker
  Beecroft
Richard Hall
  Drummoyne